TAILOR MODE PROJECTS - VIDEO MAPPING

    

Hyundai Polyethylene 
Video Mapping

Projenin detaylarını 6 ay öncesinde gördüğümüzde çizimlerden etkilenmiştik. Duvarlardan zemine kadar tüm görüntü yüzeylerinin senkron çalışacağını hayal etmek bizi heyecanlandırmıştı. 29 adet Projeksiyon Cihazının kullanıldığı bu organizasyonda 8 adet Watchout Sistem Unitesi ile görüntüyü işledik. Tüm tasarımını ve yönetimini DreamBox'un yaptığı bu 

 organizasyonda hemen hemen görüntü uygulanmayan yüzey yok gibiydi, dolayısıyla image processor'lerimizde aşırı yüksek çözünürlüklü içerikler kullanıldı.

watch video...


     

Galata Kulesi
İstanbul Gençlik Festivali

Video Mapping

Kapadokya İstanbul Gençlik Festivali Organizasyonu adına çalıştığımız bu projede, görüntü ve ses sistemlerini sağladık. 10 adet Christie HD20K-J 3chipDLP, FullHD, 20.000 ANSIlumens Projeksiyon cihazı ile görüntü fırlattığımız Galata Kulesi üzerindeki tüm içerikleri Cream Studio hazırladı.

 

watch video...


 

Turkish Airlines Euroleague 2017
Final Four - Video Mapping

Proje Yönetimini The Moments Event &  Entertainment tarafından gerçekleştirilen Turkish Airlines Euroleague Final Four 2017, Sinan Erdem'de gerçekleştirildi. Stage Technical Production adına gerçekleştirdiğimiz bu projede 8 adet Christie HD20K-J kullandık. Ayrıca Dataton Watchout ile mapping ve ArtNet Protokol ile ışık senkronu sağladık. Bir Türk Takımının 

Şampiyonluğu ile sonuçlanan ve Avrupa'nın hemen hemen tüm ülkelerinde canlı yayınlanan bu mükemmel turnuvada yeralmamızı sağlayan tüm ekiplere teşekkür ederiz.

watch video...


         

Kapadokya Zelve Vadisi
Video Mapping

Kapadokya sizleri bekliyor. 6 ay geri gittiğimizde bu proje "acaba nasıl olur? soru işaretleri ile başlamıştı. 12.000 m² görüntü alanına sahip bu proje Barco Prjeksiyon Cihazları ve Fikirbaz'ın içeriklerinin yanında bizim mapping servisimiz ile hazırlandı. Tam 14 adet 20K Projeksiyon Cihazı kullanıdı. 30 dakikanın üzerinde bir süreyle göterilen filmde bölgenin epik tarihi 

 dünyanın sayılı örneklerinden biri sayılacak topograpik bir yüzeyde sergilenmektedir.

watch video...


 

Fetih 563. yıl
Video Mapping

30ad. Projeksiyon Cihazı kullanarak gerçekleştirdiğimiz bu organizasyon, 5.382 metrekare yüzey alanı ile bir organizasyon için inşa edilmiş en büyük 3D yapı ünvanını kazandı.

Görüntü, Ses, Işık, Pyro Prodüksiyonunu ve Senkron Sinyalizasyon İşleyişini yöneten Dreambox Visual Communications ayrıca 3D sahne tasarım ve üretimini de üstlendi.

 

watch video...


         

Turkcell 4,5G Lansman 
Video Mapping

- bir dummy, bir araç, bir bina, bir doku map'lemiştik ama komple bir semt'i hiç map'lememiştik...

FikirbazZenger
Ouchhh 
B'Event Trend & Eventsetter Company 
Dataton 
Christie Digital

Taksim Tünel Meydanı, 15 bina, 21 farklı yüzey, görüntü-ses-ışık senkronu

watch video...


 

Arçelik 3D Room
Video Mapping

3D objelerle donatılmış bir odada, tüm objelerin tüm yüzeyleri ile birlikte odanın duvarları ve zeminin görüntüyle kaplanması istenmişti. 8ad. FullHD projeksiyon cihazı kullandığımız bu projede Dataton Watchout v6 kullandık. Odanın 3DUV açılımı üzerinde 4096x4096px. içerikleri üreten ve projenin yaratıcısı Ouchhh ile birlikte kamera etkileşimli içerikleri Fikirbaz Zenger hazırladı. İşte ortaya çıkan sonuç...

 

watch video...
Samsung Smart TV Launch
Video Mapping

Çeşitli parlaklıklarda 27 adet projeksiyon cihazının kullanıldığı Samsung Smart TV Lansmanı örneğine çok az rastlanır bir çalışma oldu. Esma Sultan Yalısında gerçekleştirilen bu organizasyonun başında Yolculuk Atölyesi, içerik tasarımında DreamBox, ses-ışık-truss desteğinde Playback yeraldı.
Işık kontrolü Artnet Protokolü ile Dataton Watchout 
Sisteminden yapıldı. Genişliği 12m. derinliği yaklaşık 8m. yi bulan 3D sahne tasarlandı ve

3D yüzeylerin yaklaşık %98'i 5ad. FullHD cihaz ile kaplandı. İç mekanda 9ad. Christie HD20K-J projeksiyon cihazı, dış mekanda ise 12.000-15.000 ANSIlumens aralığında 18 adet projeksiyon cihazı, 17+2 Dataton Watchout System kullanıldı ve tüm kablolama altyapısı fiberoptik olarak yapıldı. Parlaklık olarak toplamda 340.000 ANSIlumens'e ulaşıldı.
3D sahnenin map'lenmesi için özel bir stüdyoda 12 gün boyunca çalışıldı. DreamBox'un ürettiği müthiş 3D içerikler ile mükemmel bir mapping gösterisi sergilendi. Lansmanın ardından aynı sahnede Kenan Doğulu sahne aldı.

video...


         

FenerbahçeÜlker Sports Arena
Floor Mapping

Bu keyifli organizasyonun içerikleri F5 Production tarafından hazırlandı. TSM çatısı altında Ülker adına düzenlenen bu gösteride 5ad. Christie HD20K-J projeksiyon cihazı kullandık. İçeriği sahaya map'lerken ve medyaların gösteriminde Dataton Watchout 'tan faydalandık.

 

video...


     

BRISA
Video Mapping

3D dizayn 5 katman sahne üzerinde izlediğiniz bu güzel görüntüleri toplamda 4ad. Christie HD20K-J projeksiyon cihazı ile oluşturduk. Art'N Pars'a ait olan sahne ve içerik tasarımı, müşterinin talebi ile mükemmel bir şekilde eşleşti ve ortaya bu görüntüler çıktı. Tüm event Think Organizasyon tarafından yönetildi, ses, ışık ve truss sistemi NewAge, 3D sahne üretim ve uygulaması ONS Reklamcılık tarafından gerçekleştirildi.

 

video...


            

DOĞUŞ Üst Düzey Yöneticiler Toplantısı
Video Mapping

Doğuş Grubu Üst Düzey Yöneticiler Toplantısı için Lonca34'ün tasarladığı 3D sahne üzerinde yaptığımız çalışmada 3ad. Christie HD20K-J, 2ad. Christie DHD800 cihaz kullandık. Dataton Watchout ile map'lediğimiz 3D sahnenin bir maketi üzerinde yaklaşık 1 hafta çalışıldı. Toplamda 28m. genişliği olan bu sahnenin derinliği 3m. idi. 28 metrelik sahnede, zeminden başlayan görüntü  üzerine konuşmacı, dansçı, kürsü, panelist

görüntüsünün düşmemesi için ciddi anlamda görüntü fırlatma hesapları yapıldı. Sahnede aşırı derinlik olması sebebiyle Z boyutunun üzerine de görüntü çalışıldı. Ses ve Işık ekibi ile koordineli bir çalışma sonucu ortaya görsel değeri yüksek bir organizasyon çıktı.  

video...


     

SAMSUNG Galaxy S4 Launch
Video Mapping

When we received the offer for Samsung Galaxy S4 Launch, we were again so much aware of the fact that a challenging process was waiting for us. The short period of time for preparation was our usual disadvantage. In addition to 3D designed stage and where the animations were going to be placed on, the image-based performance of the famous DJs who were going to take stage after, was the challenging and exciting side of this work.

In order to cover the 3D stage perfectly, under the high light, serious calculations and experiments were made on the mock up that was identically produced. Of course light control was again in the Watchout System. For the light tables which we have managed with Artnet protocol and the videos will be shown before the DJ, were all given to us with the light setups thus a perfect management was performed. This time our sound source was optic digital. In terms of sound and light, with 911 in Istanbul and with Playback in Ankara, a flawless coordination was provided. Whole 3D visual design and sound production were output of the DreamBox team as usual. We would like to thank to all of our partners for all values and trust they granted to Visio-Vox and the Yolculuk Atolyesi as well whom fully took the responsibility of the organization.

video...


 

SAMSUNG Galaxy SIII Launch
Video Mapping

During the organization, of which whole operations were held by Atölye Group, we covered 2.550 metersquare areas in total with 6 units of Christie HD20K-J and 12 units Christie LX1500 and in total we reached 300.000 ANSIlumens. The structure of Rumeli Citadel and the vision request, involving the never tried before back towers, had really strained us in terms of throwing points. Even though the weather was bad, 

while flawless brightness and resolution setting was motivating us during rainy tests, we had already started to think about how to synchronize the light control of the perfect content that DreamBox prepared. In spite of never ending rain which forced our devices and fiberoptic connections, thanks to the eloborate performance of  the seriously organized, content, light and sound team, a perfect and flawless show was generated with the help of our previous experiences. Executive managerial stuff of Samsung arrived from Korea and many other VIP guests watched this 10 minute show from Savarona Yacht. Despite the tough conditions, we really appreciate Atölye Group for never depriving their support and for helping us to take part in this joyful, extraordinary organization.

 video...


 

AJDA Concert - Kuruçeşme
Video Mapping

The day before the concert when we had been informed that the tickets were all sold out, we had already finished our tests and were working on the control of synchronic vision with music. In this organization during which we have used 4 units of Christie HD20K and 4+1 Watchout System, also 4 units of 15K projection devices were working synchronically as a backup. These visions synchronically edited with music

and were prepared by AjansF5. With its perfect visions this organization took place in press for a long time. Thank you to all partners 

 

video... 


 

FORD Tourneo Custom
Launch - Golcuk/Kocaeli
Video Mapping

This organization which we had worked on, with the content of NOTA BENE, on the behalf of Keçi Event, had turned into a wonderful visual launch. The animation in which whole firm was modeled, by being supported with 3D visions and perfect sound effects, the process of vehicle in production band was simulated with 2 units of Christie HD20K, a unit of Christie LX1500 and 2 units of 

Christie LX605 and the whole curtain and the vehicle mapped from three different angles. For this joyful organization, firstly we would like to appreciate Keçi Event and all supportive teams.

video...MIGROS Beylikdüzü Grand Opening
Video Mapping

 

140 m. long surface was the longest outdoor experience till today. Even though 3D structures and different material components have affected our brightness calculations, we have achieved the balance with units of devices. The different point of views in production, were keeping this organization separate than the others. Approximately as a result of five month of work we 

reflected the production of EFFECTive Media Production, with 10 units of Christie LX1500 and 4 units of Christie HD20K-J. In addition during the organization, the game designed by the help of Kinect, was played by the participants in real time and they gained gifts. Again, this feature brought the organization the property of being one and only.

video...DossoDossi Fashion show
Video Mapping

 

During the fashion show, held in Antalya, by the Dosso Dossi Textile which is one of the biggest Textile Company of the ready -to wear sector in terms of foreign exportation, we tried to color up the organization with our visions. While reflecting the visions working on the 7x20m special design decor, we have used 6 units of  Christie LX1500 devices.

We appreciate DossoDossi for supporting us to take part in this show, of which chorography was prepared by Öner Evez and during which for four days long, world’s one of the most popular models such as Erin Heatherton and Anna Chapman took a part.

video...METROPOL ISTANBUL
Video Mapping

 We have had another strange experience in Cannes MIPIM International Real Estate Exposition. When we had first received the offer from NERDWORKING, we would have known that it was not going to be an easy task. After all tough works such as obtaining 3D object, projection distance, watching angles, resolution, lens details and brightness calculations likewise the previous beautiful ones, another beautiful ending was waiting for us. Thanks to NERDWORKING for involving us to this project. 

 

video...RENAULT ZE LANSMAN
Video Mapping - Watchout

 This organization which we had worked on, with the content of NOTA BENE, on the behalf of Keçi Event, had turned into a wonderful visual launch. The animation in which whole firm was modeled, by being supported with 3D visions and perfect sound effects, the process of vehicle in production band was simulated with 2 units of Christie HD20K, a unit of Christie LX1500 and 4 units of Christie

HD20K-J. In addition during the organization, the game designed by the help of Kinect, was played by the participants in real time and they gained gifts. Again, this feature brought the organization the property of being one and only.

video... 


   

MULTIDISPLAY WATCHOUT
Lolita Asil 20th Year

  The ones who have interest for the art of painting know Lolita Asil. She would give meaning to her paintings with the help of her observations not on the apparent face of the human being but in the essence.  The exhibition, named as “Lines of Life” through which she reflected the parts of the human body to her paintings, had been talked a lot. By heading off  Leonardo Da Vinci and beginning to investigate human body anatomically Lolita Asil had shown her observations by locking herself to her workshop           

 video... 


  

COCA COLA ile biraradayız
 İstiklal Caddesi
Video Mapping

Coca-Cola, has ornamented the front side of the Yapı Kredi building with special image and animation shows for four weeks long within a perfect visual show, which is performed at the Taksim Galatasaray Square througtout Ramadan. In the project, produced by Dreambox, alongside the perfect animations are supported with video mapping, by the area team's help, the photos of the demanded attendees are taken, then the photos are approved and with the prepared interactive context, they are displayed on the surface of the building in animated version. On the other hand, this show which is performed on the wall is being recorded and then

broadcasted on the IP addresses which can be given to the attendees after the photo shootings and also you can share this video on your facebook page. At the same time, it is possible to join this organization by uploading photo on the following link. http://www.facebook.com/biraradayiz Also you can have a chance to follow the whole organization live from the same page.
In this organization that we have assumed of mapping and projection service, also by the watchout server, the control of light and context has also been edited. During this organization where a number of 12 Christie/Sanyo 15.000 ANSIlumens were used, for the first time on this building we have reached to 180.000 ANSIlumens. With the technologies used during preparation, context and operation, we would like to thank DreamBox for supporting us to take place in the organization which had the richest context till today.

video...


 

 

 

PEUGEOT 508
Bağdat Caddesi
Video Mapping

This organization, assumed by Team Gerilla Marketing, performed on one of the busiest cross roads of Bagdat Street.  We assumed the projection and the sound system of the prepared context for this project by the Christie 15K. Projection Device and it was continuously shown during 21 days. It’s observed that the prepared dynamic context proved a serious internet rating, on the same time it piqued the interest of pedestrians and drivers around. 

video... 

SENSODYNE
İstiklal Caddesi
Video Mapping

In this Video Mapping Project that we have performed on behalf of PARLAK FİKİRLER, new product presentation was achieved with a video including 3D effects. This video’s projection production was performed by EFFECTive Media Productions, and it was achieved by using a number of 4 Christie 15K Projection device and sound system under the huge interest of public. 

video... 

SAĞLIK BAKANLIĞI
 
Ankara
Video Mapping

In this organization of which whole context was performed by Agency F5, SINEVIZYON Company provided the vision with a number of 4 SANYO 15K. Projections. We as Visio-Vox in this organization provided the service of Mapping. This organization which was arranged to be the Obesity Week activity was also followed by many press members. 

 

  

New OPEL CORSA
Tünel Meydanı-İstanbul
Video Mapping

This Video Mapping demonstration that we have achieved with COSMO m.i.c.e. was provided onto one of the historical building in Tünel Square which was located in one of the busiest zone of Taksim. In this organization for which Sinefekt has provided the content, the new Opel Corsa video was displayed, in the frame of mapping logic, edited appropriately for the spectators’ point of view and the structure of the building.

 video...
  

RENAULT LATITUDE
Nişantaşı-İstanbul
Video Mapping

In this performance, on which we have worked on behalf of ORANGE MIND, for the first time in a CAR VIDEO Mapping Project in Turkey, we have used a content of limited production process. The performance made its spectators to have different experiences with its content which was produced by EFFECTive media production and it was exhibited in Nişantaşı.

video...
  

NETWORK Summer 2011
Binbirdirek Sarnıcı
Video Mapping

 In this show for which NOTA BENE Visual prepared a perfect content, we have reached to 130.000 ANSIlumen in total with 12 units of projection devices. In this work on which there 3D was in difficulty, despite of everything there were wonderful visions and synchrony of music.

video...
  

UNIVERSİADE 2011
Erzurum Winter Games Opening
Video Mapping

In this organization of which all technological production was assumed by PHANTOM Event Engineering, we had also made mapping application by 8 units of 15 K Christie Projection device with tele lenses from 4 different corners of the stadium onto the object which was located on the ground of the area and symbolized the volcano. This visual show, walking with the ground in a synchrony and supported with light, was broadcasted live in 68 countries.

 video...
 


 

 

 

2011 NEW YEAR CELEBRATIONS
Video Mapping

In the organization which we achieved by MAKROEFEKT in the capital city of Turkmenistan, Ashgabat, our 15K Christie projection devices were used. This organization, in which New Year celebrations were held, was applied onto the surface of the Hotel Ak-Altın, which was looking to the side of Ashgabat Square. In the organization again the content of the video mapping was prepared by MAKROEFEKT. 

 video ...


 

 

PERA PALAS
Grand Opening
Video Mapping 60K. ANSI

Hotel Pera Palace has welcomed the 87th year of our Republic by a video mapping demonstration. In the demonstration achieved with NOTA BENE Visual, 4 units of Christie LX 1500 devices were used. The NOTA BENE -prepared contents were displayed on the natural structure of the building as two different conceptions which were as abstract and historical. Being supported with a powerful sound system, this show became a center of attention for the press, foreign tourists and for local tourists.

video...


 

NARKULE
3D Video Mapping - Indoor

In this work of which all 3D content was prepared by NERDWORKING, a real 3D mapping application was done. Different structure of the place brought the idea of the necessity of using different brightness and degrees in projection devices. Also side walls and the place of 3D application sometimes were united with an integrated and interactive content.

video...


 

Spring in HAYDARPAŞA TRAIN STATION
2400m2 Video Mapping 150K. ANSI

The demonstration which was held for 2010 European Capital of Culture Agency, still keeps the importance of being one of the biggest video mapping demonstration in Turkey. The organization content was provided by NERDWORKING and the projection devices were provided by SINEVIZYON, we as VISIOVOX assumed the technical mapping production of the organization. 8.500 years old history of Istanbul met with the locals by a gorgeous visual show accompanied by the perfect effects with 150.000 ANSIlumen projections on a 2400m2 area in total.

 video...


 

CEMİL İPEKÇİ FASHION SHOW
Mardin
Video Mapping  90K. ANSI

In this special fashion show which was integrated with a perfect visual content, as     Visio-Vox we assumed the technical production. The demonstration of this show achieved with BHB Animation & Production which was done synchronically by the flow of the fashion show. Design and the production of the collection were completely achieved in Mardin by Cemil Ipekci and it was exhibited in the Kasımiye Madrassah under the name of “An Anatolian tale- four seasons”.

 video...


 

CORNETTO
İstiklal Street
Video Mapping  90K. ANSI

In this mapping organization which we have achieved with SINEVIZYON on behalf of MobilEra, 6 units of Sanyo 15K projection devices were used onto the building of Yapı Kredi Arts. In this system that we supported with Watchout system, the mapping was provided by capturing an interactive content which was displayed completely on a different PC.

 video...