KONSEPT PROJELER - DOME PROJECTION

 

Teknofest 2018 / Dome Projection

Tamamen teknoloji tabanlı bir gösteride/fuarda bizden istenen de en yüksek çözünürlük ve parlaklıkta görüntü idi. 14 adet Christie HD20K-J kullandığımız bu organizasyonda image processing Dataton Watchout v6 ile sağlandı. 4096x4096px. çözünürlükte içerikler sorunsuz ve gayet akıcı görüntülendi.  4 gün boyunca ziyaretçilere sergilenen bu gösterinin 2019 yılında da tekrarlanması planlanıyor.

 

video izle...


 

Magic Break 2017
Dome Projection

Bir parti ortamında 4K capture ile müzikle senkron görsel efektlerin gecikmesiz Dome'da görüntülenmesi... Proje öncesi çalışmalarımız bu yöndeydi. @ShiTV ile gerçekleşen bu çalışmada VJ'ler görüntü ile senkron Led DMX kontrolü sağladılar. 3ad. Christie HD20K-J Projeksiyon cihazı kullandığımız bu partide görüntü yüzeyi GhostTulle idi. Bu nedenle cihazların ampullerini sıfırlayarak yeterli parlaklığa ulaşabildik.

video izle...


 

GTL Project
Planetarium / Dome Projection

Bu projede özellikle Dataton'a olan minnettarlığımızı iletmek isteriz. Fotoğraf makinelerine, kamera kalibrasyonuna, extra script yazılımlarına gerek kalmadan, sadece dome için üretilmiş olan yazılım/donanımlara ihtiyaç duymadan, Watchout v6 ile 3D .obj dosyası üzerinde ön çalışma  yaparak,  özgürce

mask ve blend kullanarak, sadece 10-12 saatlik bir çalışmayla -adeta 2D bir yüzeye ayar yapar gibi- kalibrasyonu tamamladık. Ertesi gün ikinci katman kurulumlarımızı yaparak sistemi yedekledik. DreamBox firmasının dome-ses-ışık-görüntü prodüksiyonlarını ve tüm yönetimi üstlendiği organizasyonda 4096x4096 pixel çözünürlükte içerikler ile gösterim yapılmıştır. 

video izle...


 

 

Has Mimarlık
UpsideDown HemiSphere Projection

Bu ilginç deneyimde ; Tophane-i Amire tek kubbe salonunun kadim atmosferiyle güncel arasında bir diyalog oluşturmak amaçlanıyordu. Mekânın kuvvetli mimari bir unsuru olan kubbenin ses ve imgeyle birlikte yeniden yorumlanmasıyla katılımcıyı kuşatan, mimari açıdan alışılmadık bir deneyim planlanmıştı.

 

Tasarımını Büşra Tunç'un yaptığı sergide asimetrik üçgenlerden oluşan ve doğal kubbe ile simetrik yerleşen 3D görüntü yüzeyimizin modellemesi ve içerikleri NOHlab tarafından hazırlanmıştı. 4ad. Christie DHD800, SingleChipDLP, FullHD cihazlarımızı yine 4ad. 0,8:1 ultra short throw lenslerle kullanarak bu yüzeyleri kapladık. Görüntü kalibrasyonunda Dataton Watchout v6 kullanıldı.

video izle...


 

TAPI Project
Planetarium / Dome Projection

Dataton Watchout Sistemi ikullanarak kurguladığımız bu organizasyonda 24adet 20bin ANSIlumens 3chipDLP FullHD projeksiyon cihazı ile görüntü fırlattık. 36m çapında basık kubbe yapının teknik çizimleri ile birebir üretilmemiş olması görüntü oturtmada bizleri gerçekten zorladı.

 

video izle...